Responsywna strona internetowa

Responsywna strona internetowa

RWD, czyli Responsive Web Design  (Responsywna strona internetowa) polega na projektowaniu stron internetowych, które dostosowują się do wszystkich wielkości ekranu komputera, tabletu, czy też smartfonu.

RWD  – czyli to jest responsywność stron internetowych?

Strona automatycznie wykrywa rozmiar ekranu, dzięki czemu dostosowuje się do rozmiaru ekranu, a także rozmiaru przeglądarki. Zatem jeśli z jakiegoś powodu chcemy zmniejszyć okno przeglądarki, to strona internetowa automatycznie wykrywa nasz ruch i dostosowuje się do wielkości rozmiaru okna przeglądarki.

Po co mi właściwie ta responsywna strona internetowa?

Zastosowanie szablonu wykonanego w technologii RWD jest w dzisiejszych czasach wręcz obowiązkowe. Według badań Organizacji Narodów Zjednoczonych, udział internautów mobilnych to aż 92,6%! Zatem jeśli nasza strona nie będzie dostosować się do urządzeń mobilnych to szanse na powodzenie naszej strony WWW będą nikłe. Jakby tego było mało, Google dużo gorzej traktuje strony, które nie są reponsywne.

Kto i kiedy wymyślił technologię RWD?

Technologia responsywnych stron internetowych powstała stosunkowo niedawno. Dopiero w 2010 roku jako pierwszy o responsywności stron internetowych wspomniał jeden z twórców stron internetowych, Ethan Marcotte. Już wcześniej podejmowana jednak próby dostosowania się stron internetowych do przeglądarki. Pionierem była tutaj marka samochodów Audi, która już w 2001 roku stworzyła taką stronę. Jednak poprawnie działała ona tylko w przypadku przeglądarki Internet Explorer. W 2004 roku nastąpiła oficjalna prezentacja technologii RWD, ale prawdziwy jej rozwój miał dopiero miejsce po publikacji wspomnianego wcześniej Ethana Marcotte.

Responsywne strony internetowe – podsumowanie

Podsumowując powyższe fakty, responsywna strona internetowa w Tarnowie, ale i na całym świecie jest obecnie wręcz wymogiem. Bez tego nie zdobędziemy potencjalnych klientów, ale także nasza strona nie zaistnieje w wyszukiwarce Google. Jedyną alternatywą dla responsywności jest obecnie stworzenie wersji mobilnej strony, która działa niezależnie od wersji komputerowej. Niestety to rozwiązanie wymaga tak naprawdę posiadania dwóch stron WWW. Naraża nas to na dodatkowe koszty, a także nie jest wygodne w obsługiwaniu strony.

Przykładem responsywnej strony internetowej są:

www.3tarasy.pl
www.annam.pl
www.wzgorzelibertow.pl
www.pomocdrogowa-tarnow.pl