Co to jest domena i hosting?

Co to jest domena i hosting?

Co to jest hosting i domena? Chciałbyś założyć własną stronę internetową, ale zastanawiasz się co to jest domena i hosting? A może po prostu jesteś ciekawy/a? Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat tych dwóch nieodłącznych elementów.

Co to jest hosting i domena? Hosting jest nieodłącznym elementem domeny

Pojęć hosting i serwer używa się zamiennie. Wynika to z tego, że serwer to urządzenie lub zainstalowane na nim oprogramowanie, które serwuje daną usługę, udostępnia
pewne zasoby innym użytkownikom. Serwer zapewnia zasoby takie jak: moc, pamięć, pojemność oraz system. Hosting stron WWW to po prostu wydzielona część serwera posiadająca często gotowe rozwiązania dla klienta końcowego.

O ile hosting może funkcjonować bez domeny, na przykład w celu przechowywania różnych plików, o tyle domena nie ma prawa bycia bez przypisania do konkretnego hostingu.

Co to jest hosting i domena?

Domena to nic innego jak unikalny adres strony internetowej. Przykładem może być tutaj adres naszej strony (www.rwnproject.pl) . Każda domena może być zarejestrowana tylko raz i nie
odwołuje się do konkretnych zasobów w Internecie. Jeśli domena nie będzie przypisana do hostingu, po wpisaniu jej adresu nie zobaczymy nic ciekawego. Domena przypisana do hostingu kieruje właśnie do zasobów zapisanych w katalogu na serwerze na który kieruje domena. Domena przypisana do katalogu na hostingu nie koniecznie musi wyświetlać strony internetowej, mogą to być na przykład konkretne pliki do pobrania, archiwa, itp.

Subdomena a domena?

Subdomena to nic innego jak adres strony z końcówką domeny. Jeśli na przykład posiadamy adres rwnproject.pl to możemy na hostingu utworzyć do niego drugi adres np. stronyinternetowe.rwnproject.pl . Tworzenie subdomen na hostingu nie wymaga dodatkowych opłat.

Czy ma znaczenie gdzie wykupię domenę?

Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia poza jednym bardzo istotnym aspektem, a mianowicie ceną. Sama domena nie odpowiada za prędkość działania strony. Jeśli chodzi o dostawców domen to ceny za te same końcówki potrafią mieć naprawdę sporą rozbieżność. Zlecając wykonanie strony internetowej RWN Project oraz wykupując domenę za naszym pośrednictwem możemy Ci zaoferować przedłużenie końcówki .pl jedynie za 59,99 zł rocznie! W przypadku niektórych bardzo znanych w Polsce firm koszt ten może wynieść nawet 200 zł na rok. Zatem różnica w cenie może być naprawdę duża.

Jaki adres strony internetowej wybrać?

W tym artykule nie będziemy omawiać adresu strony internetowej, ponieważ omówiliśmy to w osobnym artykule. Kliknij tutaj. Zapraszamy do lektury!

Wybór hostingu jest bardzo ważny

Dużo ważniejszy od wyboru dostawcy domen jest wybór dostawcy hostingu. Posiadasz już domenę i szukasz profesjonalnego hostingu? Szybki i niezawodny hosting strony to podstawa działania Twojej strony internetowej, sklepu internetowego, czy bloga.

Zatem jaki hosting powinienem/powinnam wybrać?

Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi jaki hosting wybrać. Wszystko zależy od tego jaki ruch będzie generowała Twoja strona internetowa, jak dużo będzie na niej zdjęć, plików oraz jaką
ilość maili dziennie będziemy otrzymywać oraz wysyłać. Twoja poczta oraz domena działają dzięki hostingowi.

Do wyboru masz trzy rodzaje hostingów. Są to hostingi:

  • współdzielone, gdzie dzielisz zasoby serwera z innymi użytkownikami
  • VPS – do dyspozycji masz wydzieloną odrębną część serwera,
  • serwer dedykowany – spersonalizowane środowisko wyłącznie dla Ciebie

Serwer współdzielony – sprawdzi się w przypadku posiadaniu niedużych stron firmowych, które nie zajmują dużo miejsca na serwerze oraz łatwo jest je odzyskać. Zagrożeniem na hostingu współdzielonym jest możliwość cyberataków na jedną ze stron, a inne strony przy tym mogą zostać zainfekowane. Kolejnym zagrożeniem jest wykorzystanie pamięci serwera przez pozostałych użytkowników.

VPS – jeśli Twoja strona generuje spory ruch na stronie warto zastanowić się nad indywidualnym hostingiem. Takim rozwiązaniem będzie tutaj VPS. Podobnie, jak wcześniej omawiany hosting, tutaj także będziesz dzielił zasoby maszyny fizycznej z innymi użytkownikami, natomiast jest tych użytkowników znacznie mniej, a pliki strony nie są narażone na infekcje ze strony innych witryn WWW. Główną zaletą hostingu VPS w porównaniu do hostingu współdzielonego jest niezmienność parametrów. Oznacza to, że gdy inna strona internetowa mocno obciąża serwera nie ma to wpływu na szybkość działania naszej witryny.

Serwer dedykowany – jeśli prowadzisz sklep internetowy generujący duży ruch, a także posiadający dużo produktów bądź serwis informacyjny, czy portal ogłoszeniowy jedynym rozsądnym
rozwiązaniem będzie posiadanie hostingu dedykowanego. Spersonalizowane środowisko, a więc wyłączność na zasoby serwera gwarantują niezawodność i pełną dostępność Twojej strony, bez względu na okoliczności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę poszukując frazy co to jest hosting i domena?

  • Szybkość – Wybierając hosting zwróc uwagę na szybkość jego działania. Ważne, żeby był on na dyskach SSD, które mogą zapisywać i odczytwać dane jednocześnie z prędkością 500 mb/s, a czas losowego dostępu do danych wynosi 0,1 ms.
  • Transfer danych – kiedy użytkownicy wchodzą na Twoją stronę zawsze pobierany jest jakiś transfer danych, ważne żeby hosting posiadał duży lub nawet nielimitowany transfer danych,
  • Skrzynki pocztowe – zwróć uwagę jakąś ilość skrzynek pocztowych możesz utworzyć na Twoim serwerze.
  • Możliwość tworzenia baz danych – Ważne, żeby nasz hosting dawał możliwość darmowego tworzenia baz danych
  • Certyfikat SSL – część hostingów oferuje wygenerowanie darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt.

W przypadku niezaawansowanych stron www taki certyfikat jest zupełnie wystarczający. Teoretycznie hostingu, które nie pozwalają na tworzenie darmowych certyfikatów przeważnie
pozwalają je „wkleić”, ale taką czynność trzeba często powtarzać odnawiając certyfikat, co jest uciążliwe. Jest to bardzo ważne, aby Twoja witryna była zabezpieczona.

Skorzystaj z naszego linku i kup dobry hosting wpisując kod zniżkowy H3LG-FTZD-MZ0F